Krajowa instytucja płatnicza

Maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego dla dostawców usług płatniczych.

Kredyt płatniczy udzielany przez instytucje płatnicze jako kredyt związany ze świadczeniem usług płatniczych podlega przepisom ustawy o usługach płatniczych, a jako produkt dla konsumentów - podlega przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim. W przypadku, gdy ustawy nie są jednoznaczne opinia prawna stanowi element bezpieczeństwa prawnego instytucji płatniczej.

Od 18 grudnia 2022 r. w prawie polskim obowiązują dwutorowe regulacje dotyczące limitów kosztów pozaodsetkowych. Zostały one wprowadzone przepisami ustawy z 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, w której zmieniono m.in. przepisy Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim (tzw. ustawa antylichwiarska).

Wskutek wprowadzonych zmian pojawiło się wiele wątpliwości dotyczących stosowana limitów maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu przez instytucje płatnicze wydające karty kredytowe i udzielające kredytów płatniczych.

Możliwe są 3 interpretacje dotyczące stosowania limitów:

Dla naszego klienta kompleksowo przeanalizowaliśmy sytuację prawną i udzieliliśmy odpowiedzi, które przepisy dotyczące maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu należy w jego konkretnej sytuacji stosować.

DANE KONTAKTOWE

kancelaria

ul. Odyńca 7/13
02-606 Warszawa

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Dzielimy się naszą fachową wiedzą oraz doświadczeniem.Bądź pierwszym, który się dowie o naszych inicjatywach, spotkaniach ze specjalistami Kancelarii i zmianach w prawie, istotnych dla działalności Twojej branży. Zachęcamy do lektury i subskrypcji naszego newslettera.

Uzupełnienie powyższego pola oznacza zgodę na otrzymywanie od Kancelarii Radcy Prawnego Monika Macura newslettera drogą e-mailową. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Dane osobowe osób zapisujących się na newsletter są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą e-mailową. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania Twoich danych osobowych.