MAŁA INSTYTUCJA PŁATNICZA (MIP)

Specjalnością kancelarii jest fachowe klientów wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności, w tym zakładania spółek, mających pełnić rolę MIP.

 

SPECJALNOŚCIĄ KANCELARII JEST FACHOWE KLIENTÓW WSPARCIE NA KAŻDYM ETAPIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, W TYM ZAKŁADANIA SPÓŁEK, MAJĄCYCH PEŁNIĆ ROLĘ MIP.

 

W ostatnim czasie wspieraliśmy klienta, który zwrócił się do nas z prośbą o pomoc przy utworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która docelowo będzie świadczyć usługi w zakresie usług płatniczych w charakterze Małej Instytucji Płatniczej (MIP).

Działalność MIP jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Aby móc ją wykonywać, należy uzyskać wpis do rejestru dostawców usług płatniczych i wydawców pieniądza elektronicznego, prowadzonego przez Komicje Nadzoru Finansowego (KNF).

W świetle Ustawy o usługach płatniczych Małą Instytucją Płatniczą może zostać:

wpisana do wyżej wymienionego rejestru, prowadząca działalność w zakresie którejkolwiek z usług płatniczych innej niż usługa inicjowania transakcji płatniczej lub usługa dostępu do informacji o rachunku.

MIP może prowadzić działalność polegającą m.in. na:

Należy pamiętać, że w zakresie niektórych usług uzyskanie statusu MIP nie jest wystarczające dla prowadzenia działalności. Ma to miejsce w szczególności w odniesieniu do usług płatniczych związanych z udzielaniem kredytów konsumenckich, ponieważ do prowadzenia działalności o takim charakterze wymagany jest również wpis do rejestru instytucji pożyczkowych, prowadzonego przez KNF.

Jednym z pierwszych zadań kancelarii w ramach doradztwa było stworzenie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Warto podkreślić, że wspólnikiem spółki jest zagraniczna spółka, co wiązało się z koniecznością koordynowania przez kancelarię procesu uzyskiwania wymaganej od wspólnika dokumentacji w formie akceptowanej w świetle polskiego prawa.

Etap tworzenia spółki przebiegł bardzo sprawnie, a spółka uzyskała wpis do KRS zaledwie 3 dni po złożeniu wniosku. Aktualnie kancelaria jest na etapie tworzenia dokumentacji wymaganej od Małych Instytucji Płatniczych przez organ nadzoru.

Warto wspomnieć, że w przeszłości kancelaria wielokrotnie i skutecznie przeprowadzała swoich klientów przez proces uzyskiwania statusu Małej Instytucji Płatniczej.

DANE KONTAKTOWE

kancelaria

ul. Odyńca 7/13
02-606 Warszawa

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Dzielimy się naszą fachową wiedzą oraz doświadczeniem.Bądź pierwszym, który się dowie o naszych inicjatywach, spotkaniach ze specjalistami Kancelarii i zmianach w prawie, istotnych dla działalności Twojej branży. Zachęcamy do lektury i subskrypcji naszego newslettera.

Uzupełnienie powyższego pola oznacza zgodę na otrzymywanie od Kancelarii Radcy Prawnego Monika Macura newslettera drogą e-mailową. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Dane osobowe osób zapisujących się na newsletter są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą e-mailową. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania Twoich danych osobowych.