Instytucja pożyczkowa

Pomagaliśmy w dopasowanie procesów instytucji pożyczkowej do nowelizacji ustawy antylichwiarskiej.

Dopasowanie procesów instytucji pożyczkowej do nowelizacji ustawy antylichwiarskiej

Ustawa z dnia 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie (Dz. U. 2022 poz. 2339; „Ustawa Antylichwiarska”) wstrząsnęła rynkiem pożyczkowym. O ile obniżenie limitów maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu jest dotkliwe dla instytucji pożyczkowych, nie jest to ani jedyne, ani najtrudniejsze wyzwania, jakie wprowadza nowelizacja przepisów i jakim będą musiały sprostać instytucje pożyczkowe.

Jednym z największych problemów branży jest nowy sposób dokonywania oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Art. 9a znowelizowanej ustawy o kredycie konsumenckim został napisany w sposób nie pozwalający na łatwą i jednoznaczną interpretację tych przepisów.

Problemem są zarówno wprowadzone pojęcia takie jak „zaufany dostawca”, sposób sprawdzania pożyczkobiorcy w zewnętrznych bazach danych (biurach informacji gospodarczej i biurach informacji kredytowej), czy to jak prawidłowo i kiedy odbierać od pożyczkobiorców oświadczenia o ich dochodach i stałych wydatkach gospodarstwa domowego.

Problematyczna okazuje się też interpretacja zapisów, dotyczących dokumentacji, która ma zostać dołączona przez pożyczkodawcę do oświadczenia na wykazanie tych dochodów.
W kontekście powyższych zmian wprowadzonych nowelizacją, dla klienta - instytucji pożyczkowej, przygotowaliśmy:

Ponadto, wraz z klientem dokonaliśmy - krok po kroku - dokładnej weryfikacji planowanego procesu udzielania pożyczki konsumentom, implementującego wskazane rekomendacje. Poza dopasowaniem procesu do nowych przepisów położono nacisk na jego maksymalną optymalizację pod kątem użytkownika.

 

DANE KONTAKTOWE

kancelaria

ul. Odyńca 7/13
02-606 Warszawa

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Dzielimy się naszą fachową wiedzą oraz doświadczeniem.Bądź pierwszym, który się dowie o naszych inicjatywach, spotkaniach ze specjalistami Kancelarii i zmianach w prawie, istotnych dla działalności Twojej branży. Zachęcamy do lektury i subskrypcji naszego newslettera.

Uzupełnienie powyższego pola oznacza zgodę na otrzymywanie od Kancelarii Radcy Prawnego Monika Macura newslettera drogą e-mailową. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Dane osobowe osób zapisujących się na newsletter są przetwarzane w celu przesyłania informacji dotyczących oferty Kancelarii drogą e-mailową. Zapoznaj się z zasadami przetwarzania Twoich danych osobowych.