Dokumentacja systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML)
Dla naszego klienta, w ramach stałej obsługi prawnej opracowywaliśmy dokumentację systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Projekt został zainicjowany w związku z dynamicznym rozwojem działalności klienta, wprowadzeniu świadczenia nowych usług płatniczych i nowych rodzajów ryzyk w obszarze AML/TF, na jakie narażona jest Spółka.
W opracowywaniu systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu zaangażowany był zespół projektowy, składający się z pracowników klienta z obszaru ICT, zewnętrzni dostawcy usług w zakresie identyfikacji i weryfikacji tożsamości klienta a także zarząd Spółki.
Kancelaria opracowała kompleksową dokumentację, na którą składają się:
- procedura know you customer, and know your business;
- procedura zgłaszania naruszeń do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej lub Prokuratury
- procedura przechowywania danych zbieranych w ramach procesu KYC/KYB oraz danych transakcyjnych;
- zasady współpracy z podmiotami zewnętrznymi;
- procedura przeprowadzania szkoleń z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
W ramach realizacji projektu uwzględniliśmy najnowsze wytyczne:
- Komisji Nadzoru Finansowego;
- Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
- European Banking Authority;
dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W ramach realizacji projektu opracowano także wytyczne dla pracowników dotyczące zasad monitoringu klientów i transakcji oraz przeprowadzenia procesu zdalnego onboardingu klientów.
Wdrożenie systemu uwzględniało także serię szkoleń dla wszystkich pracowników klienta, które
podniosło ich świadomość w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy. Wybrani pracownicy zostali także szczegółowo przeszkoleni z obszaru identyfikacji ryzyk wystąpienia przypadków prania pieniędzy w transakcjach klientów.
Zobacz także:
W ramach stałej współpracy z klientem będącym małą instytucję płatniczą (MIP), która świadczy usługi płatnicze polegające na wydawaniu kart kredytowych i udzielanie kredytu płatniczego konsumentom,
reprezentujemy klienta w postępowaniu o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP).
Naszego klienta, dostawcę usług komunalnych, reprezentowaliśmy w postępowaniu o wpis do rejestru małych instytucji płatniczych (MIP), w celu umożliwienia mu przyjmowania płatności za świadczone usługi e-commerce.