Reprezentacja w postępowaniu o wydanie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP)
Kancelaria kontynuuje współpracę z klientem, będącym małą instytucję płatniczą, świadczącą usługi płatnicze wydawania kart kredytowych i udzielania kredytu płatniczego konsumentom.
Obecnie kancelaria reprezentuje klienta w postępowaniu o wydanie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP). Uzyskanie takiego zezwolenia pozwala na
zwiększenie rozmiaru prowadzonej działalności w zakresie usług płatniczych i świadczenie usług również transgranicznie.
Klient zwrócił się do kancelarii z prośbą o:
- przygotowanie niezbędnej dokumentacji wniosku o wydanie zezwolenia na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej;
- wykonanie niezbędnych modyfikacji procedur wewnętrznych;
- a także stworzenie nowych, dedykowanych dla krajowej instytucji płatniczej.
Ze względu na złożoność prac nad dokumentacją, kancelaria stworzyła z klientem zespoły projektowe, w których prowadzone były prace nad dokumentacją. Jeden z zespołów pod kierunkiem mec. Michała Barwickiego przygotowywał zmiany do planu finansowego i planu działalności, wykazując interdyscyplinarną wiedzą i praktyką przy tworzeniu tego typu dokumentów.
Klient zamierza powierzyć część procesów związanych z świadczeniem usług płatniczych innym spółkom z grupy kapitałowej. Dlatego, w ramach projektu opracowaliśmy także umowy na świadczenie usług w zakresie powierzenia stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, prowadzenia procesu KYC klientów, w tym w zakresie zdalnego onboardingu, z wykorzystaniem narzędzi wideo weryfikacji.
Kancelaria, przy współpracy z klientem opracowała także dokumentację wewnętrzną, taką jak:
- procedura wewnętrzna zarządzania ryzykiem,
- polityka bezpieczeństwa,
- polityka ciągłości działania.
Dokumenty te, zwłaszcza polityka bezpieczeństwa, uwzględniają wymogi jakie na dostawców usług płatniczych nakłada Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2554 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1060/2009, (UE) nr 648/2012, (UE) nr 600/2014, (UE) nr 909/2014 oraz (UE) 2016/1011.
Jednocześnie z przygotowaniem dokumentacji wewnętrznej, kancelaria opracowywała także zmiany do umowy o wydanie karty kredytowej i udzielenie kredytu płatniczego, którą do tej pory posługiwała się spółka. Zmiany do umowy wynikały z wejście w życie przepisów zmieniających Ustawę o usługach płatniczych, a także stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego, które precyzowały nowe zasady naliczania opłat i prowizji z tytułu udzielenia kredytu płatniczego i użytkowania przez klienta karty kredytowej.
Zobacz także:
Dla naszego klienta, w ramach stałej obsługi prawnej opracowywaliśmy dokumentację systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
W ramach stałej współpracy z klientem będącym małą instytucję płatniczą (MIP), która świadczy usługi płatnicze polegające na wydawaniu kart kredytowych i udzielanie kredytu płatniczego konsumentom,
reprezentujemy klienta w postępowaniu o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej (KIP).